Půjčka versus úvěr

  • 1. Vyplníte online žádost
  • 2. Vše je vyřízeno do 10 minut
  • 3. Peníze u vás na účtu

Půjčka a úvěr jsou dva velmi často zaměňované pojmy, proto se jim právě v dnešním článku dostane patřičné pozornosti. A že půjčujeme od známých, pro úvěr musíme do banky? V tom opravdu rozdíl není.

Jak to tedy skutečně je?

Začneme s definicí půjčky. Ta vzniká mezi věřitelem a novopečeným dlužníkem, nemusí jít však nutně o finance – půjčit můžeme jakékoli hmotné statky. Spolu s předáním finančního obnosu či jiného předmětu zápůjčky dojde i na podpis smlouvy o půjčce, kterou díky této symbióze označujeme jako půjčku reálnou (k podpisu smlouvy a předání předmětu dochází zároveň). Ve smlouvě je samozřejmě uvedena doba, po kterou je daný předmět či obnos zapůjčen, případně jsou uvedeny i smluvené úroky. Dlužníkovi vzniká dluh vůči věřiteli, a pokud se jedná o půjčku finanční, nazýváme tuto sumu nyní jistinou.

Úvěr jsme zařadili ve vysvětlení až na druhé místo, a to z prostého důvodu – je totiž jakýmsi zvláštním druhem půjčky. Vztahuje se však pouze na finanční prostředky a v České republice se dělí hned na dva základní druhy:

Bankovní úvěr

Jak již z názvu vyplývá, tento úvěr poskytuje bankovní instituce a dohled nad ním provádí Česká národní banka. Typickým rysem bankovního úvěru obvykle bývají větší požadavky na bonitu klienta – banka se tedy bude zajímat o doložení vašich příjmů, věk či třeba trestní rejstřík.

Nebankovní úvěr

Jednoduše odvodíme i význam tohoto úvěru – není poskytován od bankovních institucí, právě naopak – můžeme jej získat od specializovaných společností či právnických a fyzických osob (v případě, že se jedná o investory). Nebankovní úvěr se vyznačuje menší náročností na bonitu klienta.

Suma sumárum, v řádcích výše jsme společně odvodili několik rozdílů mezi půjčkou a úvěrem. Tady jsou:

  • Půjčka se vztahuje na veškeré hmotné statky, nemusí jít nutně o finanční obnos.
  • Úvěr je speciálním druhem půjčky, vztahuje se pouze na finanční prostředky.
  • Smlouva o půjčce je reálná – předání předmětu tedy probíhá současně s podpisem smlouvy. U úvěru to tak být nemusí, smlouvu je možné vyhotovit i bez předání finanční částky.

Všechny články


Žádost o SMS půjčku

Nebankovní půjčka pro nové klienty do 2000Kč bez poplatku!


Spokojení žadatelé o půjčku

Informace o půjčce

Hledáte dostupnou kvalitní krátkodobou půjčku? Společnost Ferratum nabízí ověřený finanční produkt a stabilní zázemí firmy s desítkami poboček po celé ČR. Potřebujete rychle půjčit a nemáte čás na složité smlouvy?

Více

Nejčastější dotazy

Jaké jsou podmínky k získání rychlé půjčky? Potřebuji k získání půjčky doklady o potvrzení příjmu? Jaké jsou úroky z půjčky? Za jak dlouho obdržím vypůjčené peníze? Za jak dlouho musím vrátit půjčku zpět?

Více

Půjčka před výplatou

Půjčte si 500 až 12.000 před výplatou. Vrátit je můžete až za 30 dní. Půjčku můžete mít ihned do 10 min na vašem účtu bez dokazování přijmu, bez ručitele, bez registru, bez osobní schůzky, po internetu z pohodlí vašeho domova.

Více
© PohotovéPůjčky.cz (poslední aktualizace 2016) - okamžitá půjčka Ferratum| Rychlé půjčky pro ženy na md bez doložení příjmu, Provident půjčky